Людина повинна вірити, що незрозуміле можна збагнути. – Й.В.Гете

Батьки ніколи не сварили мене, якщо я отримувала незадовільні бали з математики, фізики та хімії. З одного боку, це звичайно добре. Бо інакше, шкільні часи взагалі перетворилися б на «повний відстій». Але з шостого класу я звикла до того, що це нормально – не розуміти точні науки. Що це не моє. Що я гуманітарієм була потенціально ще до свого народження. І що потрібно розвивати ті таланти, до яких я схильна.

І ніби усе логічно. Проблема лише у одному – мені не дали обирати мої таланти.

У школах усе влаштовано просто: предмети викладаються, діти їх сприймають, або ні. Сьогодні, на щастя, зрозуміло, що це залежить у першу чергу від компетентності викладача і його вміння зацікавити. У мене в школі непогано викладали гуманітарні дисципліни, у той час як точні науки одразу постали геть нудними та…недоцільними. На постійні вигуки з класу: «мені та математика треба тільки щоб здачу у супермаркеті перерахувати», викладачка не могла нічого відповісти. Тому на її уроках ми виконували машинальні неусвідомленні дії з абстрактними числами та навіщось креслили якісь фігури, на уроках хімії переливали рідину з одної цензурки у іншу і навпаки, на уроках фізики щось зважували, щось обчислювали, виходив якийсь результат, який не мав до нас і реального життя жодного стосунку.

Але, слава науковому прогресу, не допогли роки гуманітарного навернення: в 11 класі я почала заздрити технічним ліцеям. В університеті ледь не плакала на семінарах з логіки та проводила дні готуючись до філософії та методології науки. Крізь марні спроби, роздратування та сльози зрозумілим стало одне: темрява починає розвіюватися тоді, коли озираєшся по сторонах – і бачиш, що ось воно – те рівняння на пів дошки, ось вона – та страшна теорема. Ти живеш у законах фізики. Ти сам є законом фізики (пробачте за таке наукоцентричне перебільшення).

Когда наука сталкивается традициями/ Ілюстрація Наталії Левицької для UPDATE

Технічний прогрес сучасної доби пов’язаний з нами настільки тісними вузами, що вже складно побачити межу, де ми створюємо винаходи, а де вони конструюють нашу реальність. Наука ближча і зрозуміліша, ніж нам здається. Варто лише дати в руки, вказати пальцем, назвати реальним ім’ям. Ось тому, Cedra починає «шкільний місяць» з підбірки науково-популярних лекцій та семінарів, які будуть проходити у вересневому Києві.

  • Конференція «Brain&Ukraine» – перша у своєму роді. На ній ви зможете особисто почути про інновації у сфері біології, генної інженерії, дослідження мозку від українських науковців, що безпосередньо беруть участь у розвитку сьогодення та створенні стратегії майбутнього. Після виступів куратор проекту проведе екскурсію виставкою наукових ініціатив та винаходів. Конференція забере у вас 2 вересня і мінімум 500 гривень. Але радимо перейти на сайт http://brainukraine.me/ і зважити усі «за» та «проти».
  • Майстер-клас з роботехніки! Відкрите заняття, на якому кожен зможе сконструйювати маленького робота та запрограмувати його. Відбудеться 3 вересня. Але чомусь захід адресується лише дітям…Подробиці тут. Вхід вільний.
  • IT-Weekend Ukraine 2017 присвячений знайомству з досягненнями у сфері штучного інтелекту, віртуальної реальності, розробці програм-роботів та алгоритмів машинного навчання. Спікери зі світовим ім’ям та винаходи, про які ми ще нещодавно читали у науковій фантастиці чекають на своїх шанувальників 16 вересня. Єдине що, вартість вхідного квитка на весь день заходу варіюється у межах 3000 гривень. Реєстрація до 31.08 дає можливість придбати квиток зі знижкою. P.S. 25 % – благодійні кошти на облаштування відділень дитячої лікарні. Детальніше тут.
  • Наукові пікніки. Де? У Парку імені Тараса Шевченка. Науковці з дослідних інститутів, університетів, гуртків та шкіл об’єднуються аби розповісти, пояснити та зацікавити наукою усіх бажаючих. Початок планується 23 вересня. Слідкуємо за новинами на сторінці заходу у fb.
  • Фестиваль STEM-освіти: S – science, T – technology, E – engineering, M – mathematics. Захід спрямований на розвиток здібностей дітей та підлітків у науково-технічних напрямах. Окрім цього, на фестивалі будуть проводитися лекції для науковців та батьків. Ми щиро сподіваємося, що можна потрапити на лекції навіть якщо ви не дитина, не підліток, не науковець і не батько. Дата проведення: 23 вересня. Подробиці – на сторінці fb.

Лекції лекціями, але не забуваємо й про завжди доступні та повні інформації – Youtube канали:

1. minutephysics для тих, хто хоче зацікавитися фізикою, але не має на це багато часу. Відео доступно пояснюють феномени, про які ми чули, але боялись спитати.

2.Канал Kurzgesagt – In a Nutshell має більш широкий профіль і відео, від яких неможливо відірватися. Просто перейдіть по посиланню і самі все зрозумієте.

3. Vsauce відповідає на класичні науково-популярні питання та паралельно дає матеріал для подальшого мозкового штурму. Обирайте формат, який імпонує вам найбільше та дивуйте себе.

4. Khan Academy – і ви полюбите математику. Звучить занадто претензійно, але не робіть завчасних висновків.

5. TED-Ed – знайомий великій аудиторії канал не втрачає своєї популярності та корисності. Раз на тиждень з’являється новий відео-урок, що може стосуватися як і класичних фактів, так і новітніх сенсацій.

P.S. Усі згадані вище платформи доступні англійською мовою з англійськими субтитрами.

Дивно константувати той факт, що кожен день людство втілює найбезумніші фантазії у максимально реальну дійсність. Але ігнорувати подібне – означає сприяти регресу. Cedra не хоче сприяти регресу. Cedra відвідає один із заходів (а може й не один) у вересні та розкаже вам про нього докладніше.

 

 

У школі нічого не розуміла: Губіанурі Маріамі

 

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар