Виставка «Педагогині» у Педагогічному музеї України присвячена як відомим, так і незаслужено призабутим постатям українських науковиць, педагогинь, дитячих письменниць, ювілеї  яких відзначаємо у 2018 році. Це історії 12 жінок, без спадщини яких неможливо уявити українську освіту і виховання.

Серед них: Марія Грінченко, Олександра Єфименко, Тетяна Бугайко, Надія Шульгина-Іщук, Олена Журлива, Людмила Старицька-Черняхівська, Євгенія Ярошинська, Наталя Забіла, Ольга Дорошенко, Марія Пригара, Любов Забашта, Наталя Мірза-Авакянц.

“Жіночі постаті в історії дуже часто лишаються маловідомими лише тому, що вони жіночі… Українки ж ніколи не обмежувалися роллю дружин, матерів, берегинь домашнього вогнища”, – розпочала презентацію виставки куратор –  Вікторія Бондаренко.

Вікторія Бондаренко. Куратор виставки.

На відкритті розповіли лише про декого з 12 героїнь. Більшість із них вчителювали, створювали підручники, займалися громадською роботою; є і письменниці, і викладачки вузів.

Олександра Єфименковидатна українська історикиня, етнографиня, громадська діячка – це жінка, яка формально не мала вищої освіти, але першою здобула ступінь докторки історичних наук. Вражає і той факт, що будучи багатодітною матір’ю та з певного часу єдиною годувальницею у родині, пожертвувала свій гонорар за одне із досліджень українським студентам, які навчалися у Москві та Петербурзі.

Тетяна Бугайко – перша в Україні жінка- докторка педагогічних наук.

Олена Журливапедагогиня, відома українська поетеса, дитяча письменниця, оперна співачка з унікальним голосом – мецо-сопрано. На її вірші українські композитори писали пісні. Її, молоду, красиву, талановиту, засудили за сфабрикованою справою та відправили у табори.

Поміж представлених на виставці постатей репресій зазнали Людмила Старицька-Черняхівська та Наталя Мірза-Авакянц.

Наталя Мірза-Авакянцвідома українська історикиня, професорка, популяризаторка історії України. На жаль,  її ім’я надовго було викреслене з історії педагогіки.

Марія Грінченкописьменниця, перекладачка, громадська діячка. За своє життя багато працювала над перекладами, створенням підручників. Займалася також освітою дорослих та відкривала книгарні. Їх пару з Борисом Грінченком назвали прикладом української родини, хоча за походженням вона була росіянкою. Але настільки закохалася в українську культуру та традицію, що присвятила усе життя роботі на ниві української освіти.

Окремо хочеться звернути увагу на роботу художникаАндрія Онищука. Прекрасно підібрані та скомпановані кольори. Дизайн простий та приємний. Родзинкою в оформленні є виділення очей героїнь. Адже “кожен погляд передає настрій, думки, сумніви, віддзеркалює душу власниці”.

У Педагогічному музеї не соромляться використовувати фемінітиви, із захопленням розповідають про жінок-науковиць, жінок – освітянок, жінок, які формували сучасну українську культуру, науку, освіту.

Дуже радимо відвідати цю невелику, але дуже емоційну та сильну виставку.

Педагогічний музей України

Адреса: вул. Володимирська, 57

Музей працює: у понеділок-п’ятницю  з 10.00 до 17.00, обідня перерва: 13.00-14.00.
(у суботу-неділю та у інший час — за домовленістю).

Текст: Дарія Сухоставець. Фото: Аліса Семенова

 

 

 

 

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар