Найпохмуріший стендапер сучасності Ділан Моран із новою програмою «Dr. Cosmos» нарешті у Києві

Як у світі з такою кількістю жартунів так мало гарного гумору? Бо гумор – це з площини інтелектуального. Стендап – це філософія. Це сатира на повсякденність. Це думка. Це ґрунт для рефлексій. Це мистецтво. Саме про це нагадати нам їде легендарний Ділан Моран.

“Книжкова крамниця Блека”

 «Я займаюсь цим майже чверть століття»

Важко повірити, що саме стільки часу минуло з тих пір, як цей непричесаний ірландець з’явився на сцені вперше – з похмілля, з вічною цигаркою, і, здається, без жодного уявлення, що він взагалі робить. Тоді, у 1996, йому було 25 років.

«Нотінг Гіл», «Біжи, товстун, біжи», «Зомбі на ім’я Шон» (улюбленець редакції!) – Моран встиг засвітитись ще у кількох десятках фільмів, серіалів та передач. Але найбільше глядачеві до душі виявився образ алкоголіка-мізантропа Бернарда Блека з легендарного сіткому «Книжковий магазин Блека». Прекрасна Темзін Грег у ролі неврівноваженої Френ і душка Біл Бейлі у ролі душки Менні – стали ідеальним акторським складом. Персонаж Морана настільки корелював із його звичним сценічним образом, що став культовим. Дивовижно, що він зник з екранів ще в 2004, проте й досі міцно тримається у свідомості любителів гарної комедії.

Сам Моран про свою роль неодноразово висловлювався: «Грампі кет вкрав мою ідею! Бернард – це велика дитина – він робить те, що всі ми, дорослі, хочемо робити. Лежати на дивані цілісінькими днями, потягуючи щось алкогольне, неважливо що саме»

Стиль стендап виступів Морана майже не зазнавав змін впродовж цієї чверті століття. Буркотіння, незадоволення і критика всього навколо, песимізм, трохи невпевненості у собі, ніби виправдування, плутання у мікрофонних дротах. І завжди різка констатація суворої дійсності:

«Життя можна спростити до чотирьох станів : дитинство, провал, старість, смерть»

«Це все, що в мене є»

Колись, у 2012, Моран став першим англомовним коміком, який виступив в Росії. Він почав свій виступ російською. Знаєте, що сказав? «Я шпіон!» Як пізніше Моран пояснював «The Guardian» – треба було починати звідкість. Для коміка найпростіший вихід – почати зі стереотипів, вічного ґрунту для нескінченого потоку жартів. Проте, він зазначив, що швидше за все, жарти про гомофобні закони та ув’язнених незгодних були втрачені при перекладі.

Бажання гастролювати країнами Східної Європи Моран пояснює схожістю, яку він вбачає у них з Ірландією. Та якщо у нас була завіса ідеологічна, то в Ірландії – релігійна.

«Ми були у, своєму роді, ізоляції, дивному похміллі застарілої релігійності».

Ця тема є невід’ємною частиною виступів Морана, вихідця з наскрізь католицької країни, де у 70-80-х його родина була однією з небагатьох, які не ходили до церкви.

«Вона була всюди, вона була навіть у супі. Це був справжній культ».

Тож у 16 Ділан покинув навчання, і чотири роки шукав себе, поки не вирішив стати письменником. Ібсен, Чехов, Ковард – він зачитувався п’єсами з підліткового віку, доки не вирішив спробувати писати сам.

«Кожного дня я пишу, кожного дня я малюю. Це все, що в мене є».

[Редакція Cedra радить підписатись на інстаграм Морана, і побачити все це на власні очі]

Для Морана стендап більше схожий на поезію, ніж на прозу. Розмірковування, білий простір між словами, висновки, пропорції, ритм, алюзії – «вони набагато ближчі, ніж думають люди – поезія і жарти. Подивіться на хоку»

«Це часи відчаю»

У свої 47 він стомлений від образу вічного п’янички. Вже 5 років Ділан не палить – «куріння або дихання – щось з цього має піти», дотримується більш-менш сухого закону. В його стендапі з’явилось більше політики, більше розчарування і ще більше цинізму.  Ірландець не перший раз гратиме «передчасне старіння» для комічного ефекту, але зараз його стендап, як і він сам, переживає справді новий етап. Він перестав пити, хоч і зізнається, що після стількох років саме через це його виступ став трохи незграбним.

 «Dr. Cosmos», нова програма Морана, із якою він і приїздить до Києва, розпочалась з туру по Британії осінню 2018 – про теперішнє, повне невблаганності, і ефекту невідворотності катастрофи, який відбивається на всіх нас. Комік багато філософствує і задається питанням: як ми всі досі сидимо на місці, і не розходимось по швам?

Середній вік має тенденцію прискорювати переконання, що світ котиться в пекло на інвалідному візку. У своєму виступі Моран констатує масовий консенсус: ми всі погодилися з тим, що світ дійсно самознищується прямо зараз. «Всім відомо, що американський президент – нерозумна людина, а у нас в Британії є дві партії зомбі, які сворюють видимість політичних дебатів, що ніколи не приведуть ні до чого. Британія грається у підлітка, який пішов у свою кімнату і не спускається. Серйозно? Ви напаскудили в штані перед усім світом, і ви ще й ображаєтесь? Відверто кажучи, вона (Британія) просто присоромлена власною поведінкою, і це якась постколоніальна пиха. Всі просто озираються навколо, в очікуванні, коли зникне це відчуття сорому. Це часи відчаю»

«Це навіть не jazz. Це просто – «zz»

Програма  «Dr. Cosmos» не має конкретної теми, крім сміливої обіцянки Морана дати «всі відповіді» на проблему життя. Зі шпаргалкою (він заявляє, що це все вік) Моран проходиться по політиці, релігії, званих обідах, різниці поколінь.

«Це навіть не джаз. Джаз занадто організований. Це просто «з»

«Те, що насправді змушує мене сміятися більше, ніж будь-що в світі, коли хтось, кого я люблю, пародіює мене. Це ніби ви бачите себе в 3D, у русі, у вашій власній динаміці. Ось чого я хочу для аудиторії. Я хочу, щоб вони знали, що їх бачать. Я хочу показати їх самим собі».

Тож, у плані змісту, не очікуйте чогось надто нового. Хоч Моран і намагається, та все ж таки не може протистояти розмовам про Трампа, котів, середній вік. Проте він унікальний не тим, на які теми говорить, а як він це робить. Моран втілює свою думку у справжні словесні картини, і знаходить поетичні ліричні образи, які крізь сміх та сльози, зачіпають слухача, і виходять за межі ексзистинційних банальностей.

Такий похмурий і апатичний Ділан Моран, тим не менш, міцно тримається перед обличчям людської трагікомедії. Врешті решт, сміх – найкраща броня. А Моран озброює нас досить непогано.

«Якби дорога завжди була веселою, нам ніколи б не захотілось повернутися додому»

Ділан Моран виступить в Києві у рамках тижня стендап-комедії Kyiv International Standup Comedy Week. Його виступ відкриє цьогорічний фестиваль.

Коли: 17 квітня

Де: Жовтневий палац

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар