Дослідники досі розходяться з приводу точного визначення пандемії (чи це епідемія, чи вже пандемія). Але в одному вони погоджуються: не варто боятися цього слова, бо воно означає не стільки жахливу та смертельну небезпеку, скільки ареали розповсюдження тієї чи іншої хвороби.

Сьогодні світом мандрує Вірус-Що-Не-Можна-Називати, а ми вирішили згадати його попередників. Коли ще у світовій історії оголошували пандемії? Які ще віруси, окрім H1/N1 та Бубонної чуми можете пригадати?

1. АНТОНІНСЬКА ЧУМА (165 р. Н.е.)

Кількість загиблих: 5 мільйонів
Причина: невідома

Також відома як чума Галена, Антонінська чума була давньою пандемією, що розповсюдилася на території Малої Азії, Єгипту, Греції та Італії. Є версії, що насправді це була віспа або кір, хоча повна симптоматика та причини спалаху епідемії невідомі. Цю невідому хворобу принесли до Риму солдати, які повернулися з Месопотамії близько 165 р. н . Несвідомо, вони поширили хворобу, від якої загинуло понад 5 мільйонів людей та було практично повністю знищено римську армію.

2. ЧУМА ЮСТИНІАНА (541-542)

Кількість загиблих: 25 мільйонів
Причина: Бубонна чума


Чума, що знищила, можливо, половину населення Європи, вразила Візантійську імперію та середземноморські портові міста. Ця епідемія розглядається науковою спільнотою як перший зафіксований випадок бубонної чуми. Під час спалаху пандемії загинула чверть населення Східного Середземномор’я і спустошивши місто Константинополь, бо там загинуло 40% населення міста.

3. ЧЕРНА СМЕРТЬ (1346-1353)

Кількість загиблих: 75 – 200 мільйонів
Причина: Бубонна чума


З 1346 по 1353 р. у Європі, Африці та Азії спалахнула чума, що забрала життя від 75 до 200 мільйонів людей. Як вважалося, розпочалася епідемія у Азії. Переносниками хвороби, ймовірно, стали блохи, що жили на щурах, які мешкали на борту торгових кораблів. Порти, будучи найбільшими міськими центрами на той час, були ідеальним середовищем для розмноження щурів та бліх, і, таким чином, підступна бактерія процвітала, руйнуючи три континенти.

4. ХОЛЕРА ІІІ (1852–1860)

Кількість загиблих: 1 мільйон
Причина: холера


Взагалі вважається найбільш смертельною з семи пандемій холери, третій великий спалах холери у ХІХ столітті тривав 8 років. Як і перша та друга пандемії, Третя пандемія холери зародилася в Індії, поширюючись з дельти річки Ганг прямуючи через Азію, Європу, Північну Америку та Африку. Британський лікар Джон Сноу, працюючи у бідному районі Лондона, відслідковував випадки захворювання на холеру, завдяки йому вдалося ідентифікувати забруднену воду як засіб передачі захворювання. На жаль, саме цей рік (1854) став найгіршим роком пандемії, коли у Великобританії загинуло 23 000 людей. Але Джон Сноу там досі національний герой.

5. ПАНДЕМІЯ ГРИПУ (1889-1890)

Кількість загиблих: 1 мільйон
Причина: грип


Спочатку «Азіатський грип» або «Російський грип», як його називали, цей штам вважався спалахом підтипу вірусу грипу A H2N2, хоча останні відкриття замість цього знайшли причину підтипу вірусу грипу H3N8. Перші випадки спостерігалися у травні 1889 року в трьох різних та віддалених одне від одного місцях: Бухарі у Середній Азії (Туркестан), Атабаска на північному заході Канади та Гренландії. Швидке зростання чисельності населення ХІХ століття, зокрема у міських районах, лише сприяло поширенню грипу, і невдовзі спалах поширився по всій земній кулі. Це була перша справжня епідемія в епоху бактеріології, і багато чого було засвоєно з неї. Зрештою, пандемія грипу 1889-1890 років забрала життя понад мільйона людей.

6. ХОЛЕРА VI (1910-1911)

Кількість загиблих: 800 000+
Причина: холера


Як і п’ять попередніх випадків, шоста пандемія холери зародилася в Індії, де вона вбила понад 800 000, перш ніж поширилася на Близький Схід, Північну Африку, Східну Європу та Росію. Шоста пандемія холери також була джерелом останнього американського спалаху холери (1910–1911). Американські органи охорони здоров’я, маючі досвід минулих років, швидко намагалися ізолювати заражених, і врешті-решт у США було лише 11 смертельних випадків. До 1923 р. випадки холери різко скоротилися, хоча в Індії це все ще було постійною проблемою.

7. ПАНДЕМІЯ ГРИПУ (1918)

Кількість загиблих: 20 – 50 мільйонів
Причина: Грип


У період з 1918 по 1920 рр. розпочався смертоносний спалах грипу, який заразив третину населення світу. З 500 мільйонів людей, заражених пандемією 1918 року, рівень смертності оцінювався у межах від 10% до 20%, за перші 25 тижнів померло до 25 мільйонів. Раніше грип вбивав лише неповнолітніх та людей похилого віку або вже ослаблених пацієнтів, але під час цієї пандемії вірус почав вражати витривалих і цілком здорових молодих людей, залишаючи дітей та людей зі слабкою імунною системою живими.

8. АЗІЙСЬКИЙ ГРИП (1956-1958)

Кількість загиблих: 2 мільйони
Причина: Грип

Азійський грип був штамом грипу H2N2, який розпочався у Китаї у 1956 році і тривав до 1958 р. Вірус розповсюджувався з Гуйчжоу до Сінгапуру, Гонконгу та Сполучених Штатів Штати. Оцінки кількості загиблих від азіатського грипу різняться, залежно від джерела, але Всесвітня організація охорони здоров’я ставить остаточний підсумок – приблизно 2 мільйони загиблих, 69 800 людей – лише у США.

9. ПАНДЕМІЯ ГРИПУ (1968)

Кількість загиблих: 1 мільйон
Причина: Грип


Пандемія грипу 2 категорії, яку іноді називають «Гонконгський грип», була викликана штамом H3N2 вірусу грипу A. З першого зафіксованого випадку 13 липня 1968 року в Гонконзі пройшло лише 17 днів, перш ніж спалахи вірусу були зареєстровані у Сінгапурі та В’єтнамі, і протягом трьох місяців поширилися на Філіппіни, Індію, Австралію, Європу та США. Незважаючи на те, що пандемія 1968 року мала порівняно низький рівень смертності (5%), вона все-таки призвела до смерті понад мільйона людей, у тому числі 500 000 жителів Гонконгу, приблизно 15% населення міста у той час.

10. ВІЛ/СНІД (1981-2012)

Кількість загиблих: 36 мільйонів
Причина: ВІЛ / СНІД


Вперше визначений у Демократичній Республіці Конго у 1976 році, ВІЛ / СНІД справді зарекомендував себе як глобальна пандемія, загинуло понад 36 мільйонів людей з 1981 року. У даний час є від 31 до 35 мільйонів людей, які живуть з ВІЛ, переважна більшість людей перебувають у Африці на південь від Сахари, де заражено 5% населення, приблизно 21 мільйон людей. З ростом обізнаності були розроблені нові методи лікування, які роблять ВІЛ керованим, і люди з ВІЛ ведуть абсолютно нормальне життя. У період з 2005 по 2012 рік щорічна кількість випадків смерті від ВІЛ / СНІДу зменшилася з 2,2 мільйона до 1,6 мільйона.

Також ми можемо згадати епідемію Еболи (рівень смертності 40,4 %), яка досі обмежується територією Західної Африки, або вірус H1N1 (грип типа А (H1N1), у народі “Свинний грип”) в 2009 році ми теж йшли на карантин, а рівень смертності складав 17%. 

Тож, зберігайте спокій, мийте руки, перечитайте усі книги та передивіться усі серіали, на які бракувало часу.
P.S. У Франції зараз величезний попит на “Чуму” Камю. Книга ризикує стати бестселлером часів карантину.

Матеріал підготовано за мотивами статті: mphonline.org/worst-pandemics-in-history

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар