Таємничі, загадкові – вони знають усі таємниці людства. Можливо, саме через це до них часто ставилися із острахом. Їх називали єгипетським народом, фараонським плем’ям, асінганоями, циганами. У них багато імен та безліч таємниць. Вони звуть себе “роми”, що буквально означає “піддані Візантійської (Римської) імперії”. Саме біженці із Візантії опинилися у Європі у ХV ст. та розселилися в усіх куточках континенту, не втрачаючи своєї унікальної та яскравої культури. 

Ромів зображали класичні та сучасні митці, не завжди у позитивному світлі, але ви з легкістю пригадаєте цих персонажів. І це ми не тільки про Кармен чи Есмеральду.

Роми у літературі

Розпочнемо з класики

“Сон літньої ночі”, “Буря”, “Як вам це сподобається”, “Отелло” (1590 -1615)

Вільям Шекспір

“Бачить прекрасну Елену на чолі єгипетському”… У “Сні літньої ночі”, “Бурі”, “Як вам це сподобається”, “Отелло” є згадки про єгипетських людей. Саме так називали у часи Шекспіра ромів у Англії. Є версія, що на творчість Шекспіра вплинули екзотичні погляди цього народу, що вперше прибув до Англії за століття до народження пана Вільяма. Але хто його насправді знає, чи Шекспіра то була творчість? 🙂

“Собор Паризької Божої Матері” (1831)

Віктор Гюго

Мандрівники з гір Андалусії викрали Есмеральду ще дитиною. Вони ставилися до неї наче до рідної доньки, але у неї могло бути зовсім інше життя. Насправді, не факт, що щасливе. Дівчата-роми мали набагато більше свободи ніж міщанки та селянки (та навіть дворянки) у середньовічній Франції. Звісно і претензій до них було багато. Але Есмеральда з роману видається нам доволі щасливою, сміливою та доброю дівчиною. До того, як зустрічає красунчика Феба ( і не кажіть після цього, що всі біди через жінок, кляті сексисти). 

“Магазин старовинних цікавинок” (1841)

Чарльз Діккенс

У цій історії автор вперше описує англійські ромські кибитки (vardo or wagon). 

“Політ герцогині” (1845)

Роберт Браунінг

Історія заснована на старовинній англійській баладі про герцогиню, яка послухала ворожку та втекла від свого чоловіка. 

Роми дуже часто з’являються у літературі у ролі містичних провідників. Вони відкривають потаємні бажання героїв, віщують щастя чи біду. У британській літературі ХІХ ст. ця національність ніби грає роль таємничих фейрі зі стародавніх легенд. 

“Кармен” (1845)

Проспер Меріме

А потім ще були і опера, і балет. Але спочатку прекрасна ромська дівчина жила та помирала за кохання у Севільї у новелі. Ви ж звертали увагу, що Кармен – чесна працівниця фабрики? 

“Грозовий перевал” (1847)

Емілі Бронте

Ким був жорсткий та сумний Гідкліф із палким серцем? Пліткували, що він зовнішньо нагадує рома. Але це жодного разу не підтвердилося. Один з найцікавіших чоловічих образів у романах ХІХ ст. 

“Вчений циган” (1853)

Метью Арнольд

Це поема заснована на оксфордській історії XVII століття. Збіднілий студент Оксфорду покидає навчання та приєднується до гурту ромів. В теорії, така історія може статися і сьогодні (ви бачили скільки коштує навчання у Оксфорді?). Одного разу юнака зустрічають однокурсники. Він же розповідає їм про те, що навчається у цього народу, адже вони можуть творити різні речі силою уяви. Щойно горе-студент навчиться так само робити, одразу ж навчить цій науці увесь світ. 

“Маленький міністр” (1891)

Дж. М. Баррі

Молодий міністр Шотландії закохується в таємничу та прекрасну ромську дівчину. Це дуже романтична історія із перевдяганнями, приховуванням правди та щасливим фіналом.

“Пістрява стрічка” (1892)

Артур Конан Дойл

Куди ж без Шерлока Голмса? Роми – загадковий народ, а де загадки, там і містер Голмс. Класична загадка із закритою з середини кімнатою. У декого саме ця історія входила до шкільного списку книжок із зарубіжної літератури. 

“Дракула” (1897)

Брем Стокер

Ось хто не боявся графа у високому замку настільки, щоб працювати на нього. Тут знову прослідковується сприйняття британцями ромів як містичного та у чомусь чарівного народу. 

“Ægypt cycle” (1987)

Джон Кроулі

Значна частина розповіді складається із зустрічей з ворожками. Одне з ключових питань твору – чому люди вірять, що роми можуть бачити майбутнє? 

“Темні матерії” (1995-2000)

Філіп Пулман

Кочова раса – “гіптяни” – приблизний еквівалент ромів у цьому Всесвіті, за винятком того, що вони використовують вузькі човни замість караванів. Гіптяни зображені доброзичливими людьми.

Комікси “Марвел”

Стен Лі та Джек Кірбі

Ванда та П’єтро Максімофф (Багряна відьма та Ртуть) були ромами по матері. Їхній батько Ерік Ланшер (Магнетто) мав роман із Магдою та лишив їй двох дітей. Вони зростали у вигаданих горах Вандагор. До речі, Ванда – одна з наймістичніших та найбільш загадкових героїнь коміксів. 

Канонічне походження суперлиходія Доктора Дума – ромьке. Він став лихим саме через переслідування його народу (схожа сайд сторі і у Еріка Ланшера). Будучи диктатором вигаданої нації Латверії, Дум особливо зацікавився добробутом ромів. Дуже часто він виділяє цю расу, як і Саддам Хусейн привілеював тікритів.  

Роми у кінематографі

Голлівуд 1910-1940-х створив образ рома-оповідача (“Франкенштейн зустрічає Вервольфа” (1943) та рома-любовного інтересу (“Циганська дика кішка” (ні, це не порно 1944). Далі вони ставали чаклунами (“Чорна магія” 1949), навіть допомагали Джеймсу Бонду (“З Росії з любов’ю” (1963).

Образи ромів у кінематографі дуже стереотипні та спотворені. Навіть у найвідомішій екранізації роману Гюго у 1982 року. Справжні живі характери з’явилися тільки у пізніших роботах європейських режисерів. 

Вперше ромів зобразили без упереджень у картині “Я навіть зустрів щасливих циган” (1967) 

Сербський режисер мовою кіно розповів історію рома – привабливого, але злого. Герой закоханий у Тісу, яка має піти заміж за свого названого батька. Дівчина тікає від свого чоловіка разом із героєм. Але ж ви пам’ятаєте, що характер у нього не дуже приємний?

«Час циган» (1988)

Емір Кустуриця ніколи не зображував ромів стереотипно, хоча герой цієї історії має містичні магічні здібності. Молодий циган на ім’я Перхан, що має здатність поглядом пересувати предмети, виховується бабусею, що має дар лікувати людей без ліків. Разом з ними в домі проживають хвора сестра Перхана Даніра та його дядько Мерджан. Перхан закохується в дівчину на ім’я Азра, але її батьки проти їх одруження, бо вважають хлопця бідним. Перхан вирішує поїхати до Італії, щоб заробити грошей.

«Чорна кішка, білий кіт» (1998)

Ще одна картина Еміра Кустуриці. Ром-контрабандист живе зі своїм сином-підлітком Заре у будинку біля річки Дунай. Він планує викрасти цілий потяг контрабандного палива. Майже Хан Соло, але на Дунаї. 

«Потяг життя» (1998)

Французька картина розповідає про часи Голокосту. У часи Другої Світової війни роми постраждали так само, як і євреї. У фільмі гурт євреїв-втікачів зустрічає таких самих ромів.

«Плакса» та «Шоколад» (2000)

Дві акторські роботи Джонні Деппа. Перший фільм розповідає історію молодої єврейської дівчини, яка після розлуки з батьком у Радянській Росії виростає в Англії. У молодому віці вона переїжджає до Парижа (незадовго до початку Другої світової війни). Пан Депп же малює портрети ромів у Франції. 

У другій історії (екранізації однойменної книги) він ром – любовний інтерес головної героїні. 

“Великий куш” (2000)

Сповнений расизму, чорного гумору та жорстокості фільм. Але вважається чи не найкращим твором Гая Річі. Бред Пітт, який на момент зйомок вже був топовим актором Голлівуду, написав молодому режисеру-початківцю, що не проти стати частиною його наступного фільму. Оскільки Бред Пітт має сильний американський (не британський, як треба для фільму) акцент, йому запропонували роль рома. Вийшов один з найяскравіших кінематографічних образів. Взагалі, Гай Річі любить показувати цей дивовижний та колоритний народ у своїх фільмах. Дуже яскраві та позитивні герої-роми були і у фільмі “Шерлок. Гра тіней”. 

“Ван Гелсінг” (2004)

Да, да, той самий із Гью Джекманом. Головні герої фільму, окрім пана Гелсінга, роми. Анна, її брат, що потім (спойлер) стане перевертнем, а ще половина дружин Дракули. Отака от родинна історія із не дуже щасливим фіналом. 

“Коркоро” (2009)

Ромська родина подорожує дорогами Франції під час Другої світової війни. Вони дізнаються, що новий закон забороняє їм бути кочівниками. У фільмі розкривається тема Пораймоса (Голокост ромів).

Ромська культура та історія безмежно багаті та старовинні. Історії відомі імена художників, поетів, музикантів – ромів. Але про них ми розкажемо іншого разу.

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар