Фантастика – це не завжди зірки і планети, інопланетяни та вживляння чіпів у головний мозок, схрещення людей з тваринами та костюми-невидимки. Якби Дік був живий сьогодні – він стовідсотково був би одним зі сценаристів «Чорного Дзеркала».

Синопсис 

Друга світова і перемога у ній країн Осі поділила світ на японську та німецьку сфери впливу. Зокрема США розділились на Тихоокеанські (японські штати) на заході і Американський Рейх на сході. Мільйони людей в світі було знищено за національними ознаками. Отже, в оновленій післявоєнній Америці ми зазираємо у життя кількох персонажів, різних національностей, соціального статусу та політичних вподобань, між якими, тим не менш, існує зв’язок. Наприклад, деякі з них (Тагомі, Френк, Джуліана і письменник) користуються книгою І-Цзин, яка наштовхує їх зробити певні однакові висновки, інші ж (Чілден, Вегенер, Джо) зустрічають перших і мимохіть кардинально змінюють життя одне одного.

Антисеміти, євреї, німці, японці – персонажі переконані в одному: всі люди однакові. Якби перемогла Америка – вона стерла б з лиця землі японців, і володіла б усім світом. Якби Союз – комунізм би правив планетою і так само розділив би її на сфери впливу. Один з героїв навіть поділився іншою (проте схожою) теорією – якби Німеччина і Японія програли – світом правили б євреї – від Москви до Нью-Йорку.

Книга «І обважніє коник», яку написав письменник з високого замку – не про наш світ, попри те, що у ній перемогли сили союзників. Це ще одна альтернативна історія, за якою СРСР та інший світ поділено між США та Великою Британією. І остання, врешті, займає місце Діківської Німеччини – правительки світу. 

 «Боже, яким трагічним є моє життя, якщо залишається чекати тільки дива!»

«Німці. Їхній погляд на світ цілком космічний. Для них немає ні людини, ні дитини, існують лише абстракції: Народ, Країна, Земля, Кров»

«Чи під силу комусь змінити хід історії? Нам всім разом? Комусь одному, великому? Чи просто тому, хто опинився в потрібному місці у вдалий час? Випадково, чи просто тому, що так вийшло»

«У штаті Нью-Йорк пічки ще збереглись»

 «Логіка того, що відбувається в Німеччині відома: спочатку маніакальний ентузіазм, згодом важка депресія, після чого виникає рішення партії, взагалі відчайдушного характеру»

«Проблеми, очевидно, неминучі. Людська природа. Природа держави, влади. Підозрілість, страх, жадібність»

«За зміни завжди платить той, хто програв. У народу той лідер, якого вони заслуговують»

Причини читати:

«Людина у високому замку» – це своєрідний медіафеномен. З одного боку, книга, як і її автор, вже давно стали частиною поп-культури. З іншого – здається, що широкому загалу відомі лише ім’я і назва. Попри те, що серіал знятий за мотивами книги отримав визнання і критиків, і глядачів, спільного з оригінальним твором у ньому небагато. Більше того, аби зрозуміти «Людину..» – мало просто її прочитати. Це саме той випадок, коли розуміння приходить не після прочитання, а після обмірковування, задіяння власної уяви та аналітичних здібностей.

«Людина..» – по праву вважається одним із найкращих творів у жанрі альтернативної історії, через прописаний світ, який відкривається перед читачем не лише у моменті «тут і зараз», а протягом великого історичного періоду. Фактори та передумови, що сформували світ у книзі Діка подані настільки натурально, що ми без спротиву приймаємо цей варіант історичних подій і легко уявляємо собі світ героїв та їхній бекграунд. 

*і ще одна причина, вагома для багатьох читачів: книга зовсім невеличка ☺ 

Думки членів клубу:

«Вони змирилися, немає бунтарського духу. Тому питання «а що якби?» – ніколи б не виникло у цих героїв. Воно надумане»

«Дивовижно, що ніхто не бере на себе відповідальності за свої дії. Всі сліпо довіряють Оракулу і дозволяють книжці вирішувати»

«Історія нагадала «Хмарний алас» на початку. Чекаєш, що стежки усіх цих героїв мають перетнутись у кінці, що їхні історії взаємопов’язані. Цього не відбулось»

«Дуже виправдовується насильство»

«Тагомі сподобався найбільше! Ота сцена в офісі, де він у дусі вестерну все розрулив. Не перевелися ще самураї!»

«Як кидало Чілдена між підлабузництвом і цією величчю!»

Треба подумати:

 1. У чому загадка книги «І обважніє коник»? Чому вона стала такою популярною? І що зрозуміла Джуліана – який такий революційний висновок вона зробила?
 2. Чому на території Німеччини книга Абендсена заборонена, а на території підвладній японцям – дозволена?
 3. Чи задумувались ви, що було б якби війну виграли країни Осі? Чим у вашій уяві такий світ відрізняється від описаного Діком?
 4. «Операція Кульбабка» – справжня? Ми знаємо про неї лише зі слів одного з героїв – Вегенера. У книзі багато речей, які здаються не тим, чим є насправді. Чи може «Кульбабка» бути вигадкою Вегенера?
 5. Як гадаєте – Третя світова (операція «Кульбабка») у світі Діка неминуча? А у нашому світі?
 6. «Біле або чорне – європейська модель, біле стане чорним – китайська модель, біле і є чорне – індійська модель». Як ви розумієте цю цитату?
 7. Що дозволило Тадеки побачити інший світ?
 8. Програма досліджень в космічній галузі досягла неймовірних успіхів (німці посилають кораблі на Місяць, Венеру та Марс). Тим не менш, про розвиток телебачення не можна сказати такого ж. Чим можна пояснити таку різницю у пріоритетах? 
 9. «На світі немає нічого з того, що зробили вони, і чого не змогли б за необхідності зробити ми самі». Ви погоджуєтесь з цією цитатою? Які є підтвердження цієї думки з реальних історичних подій?
 10. Наскільки фонові знання з історії допомагають зрозуміти роман? 
 11. Що здалось найменш реалістичним?
 12. За теорією багатосвітової інтерпритації, кожне прийняте рішення створює альтернативний світ, який закономірно розвивається. У Діка «точкою неповернення» стало вбивство Рузвельта. Чи достатньо переконливий це факт для того, аби розвернути історію?

Про автора:

Філіп Кіндред Дік – один з найвідоміших американських фантастів. Паралельні світи, антиутопічні суспільства, віртуальна реальність, альтернативна історія – якби Дік жив сьогодні – він стовідсотково був би одним зі сценаристів «Чорного Дзеркала». Захопився книгою І-цзин (так-так, точнісінького як його письменник з високого замку), і стверджував, що її передбачення допомагають йому писати (зокрема і «Чи мріють андроїди про електричних вівців?»), вивчав німецьку та архівні документи фашистів, а через свої антивоєнні переконання кинув університет, рано почав приймати амфітаміни, у якості ліків, що врешті перетворилось на справжню залежність.

5 шлюбів, спроба самогубства, захоплення наркотиками та хімічними стимуляторами протягом життя, діагностовані параноя та шизофренія, смерть сестри-близнючки, численні спалахи депресії та переїзди, бідність і навіть замах на життя (не доведено) – коктейль подій життя Діка, що крім безлічі конспірологічних теорій – що його завербувало ФБР, що його завербували комуністи, що він бачив майбутнє, що він і справді побував у альтернативному світі –  спровокував неймовірно продуктивні періоди творчості, які подарували нам більше 40-ка романів та збірки надзвичайних оповідань, які по праву порівнюють зі збірками Бредбері та Уеллса. 

*Книжковий клуб «Клуб залюблених у книгу та…» збирається в останню п’ятницю щомісяця о 19:00 у книгарні «Небо». Участь за попередньою реєстрацією за телефоном: +380996263642, +380687007977. Вартість 50 грн. Пригощаємо чаєм та печивом. Літературний модератор клубу Катерина Потапенко.

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар