Чи чули ви про те, що найбільше поле конопель в Європі знаходиться в Україні? А спеціалісти Інституту луб’яних культур у Глухові фактично ним опікуються? Ні, це не зав’язка фільму Гая Річі. Це –  Sustainable fashion (ідеться про промислові коноплі, а не про ті, що ви могли подумати). Свідома мода може стати не тільки більш екологічним стилем життя, але і джерелом для творчості, самопізнання, усвідомлення традіцій та культури України. 

Спеціалісти Школи кравецької майстерності та дизайну Tailors School розробили спеціальний курс для підлітків 9-14 років, з метою навчити мислити екологічно і створювати носибельні речі без шкоди довкіллю. Проект «Zero Waste FashionUA: Національні традиції українського крою – крок у майбутнє!» підтримав Український культурний фонд. Більше 50 дівчат та хлопців надіслали ескізи, шляхом відритого голосування журі обрало дев’ятьох. 

Автор курсу та куратор проекту Антоніна Баранова

Идея рождалась подобно складыванию пазлов. Первым элементом стал мой интерес к  упрощенному крою zero waste. Первые подобные конструкции стала разрабатывать давно, более 17лет назад. Обычно базовое построение сопряжено с большим количеством расчетов и формул. Но когда разбираешь упрощенный плоскостной крой, поражаешься его простоте и функционалу. Еще одним важным параметром в крое является минимальное количество отходов, которое отлично ложится в концепцию сложной экологической обстановки в мире. Следующим шагом стало создание приемлемой образовательной программы и мастер классов для взрослых по апсайклингу и конструкциям zero waste. Самыми активными участниками стали подростки из семей, выбравших устойчивое потребление. Мы стали дальше работать с ними. И решили сделать летний досуг подростков более практичным и информативным. 

Команда проекта не искала аналоги за рубежом. У нас много планов и идей для развития проекта в ближайшем будущем. Плюс, не всегда зарубежные проекты легко адаптивны для нашей культуры.

Смело можно заявить, что мы ни на кого не ориентировались, п.ч. подобных проектов не искали. Идея рождалась внутри команды и наращивалась по пути создания.

Христина Патик з учасницями проекту

Амбасадоркою проекту стала Христя Патик, засновниця бренду живого одягу ЗЕРНО. На її думку, важливо, аби традиційний для України метод безвідходного крою (так званий Zero Waste) переживав певну видозміну, адаптацію до сучасності. Це єдиний шанс виживання традиції. 

До Tailors School, що від початку замислювалась як особливий креативний простір, прийшли мотивовані дівчата з усвідомленим бажанням проявити себе у дизайні. Майже усі вміли базово працювати зі швейною машинкою. А найстарші здивували тим, що вже бачать дизайнерську справу своєю майбутньою професією і планують у майбутньому заснувати власну торговельну марку стійкого одягу. 

У проекті брали участь:

  • Ніка Тенькова (11 років, Київ);
  • Вероніка Данильченко (11 років, Київ);
  • Стела Шиколенко (13 років, Бориспіль); 
  • Чмихун Таня (9 років, Вишневе)
  • Поліна Баранова (10 років, Київ);
  • Діана Литвиненко (13 років, Київ);
  • Василина Федосєєва (9 років, Ірпінь);
  • Вероніка Присяжнюк (10 років, Житомир);
  • Божена Дудар (11 років, Київ).

Стела Шиколенко має за плечима курси фешн-скетчингу і успішний досвід створення  й демонстрації власної колекції. Діана Литвиненко, професійно створює прикраси та елементи декору з бісеру. 

Проект тривав 12 днів: з 10 до 17 – теорія та практика. Дизайнери ділились своїми історіями і досвідом формування власного стилю, пояснювали, що таке ресайклінг, як знайти власну нішу і зробити екологічну торговельну марку конкурентною на ринку.  За час навчання (з 20 липня о 4 серпня) учасники відшили 20 виробів одягу та 9 аксесуарів. 

 

CEO школи Tailors School – Ірина Петренко

Проект дасть можливість познайомитися з різними видами конструкцій, заснованих на простоті традиційного народного крою одягу (zero-waste). Важливою суттю проекту залишається розуміння відповідальності за використання ресурсів (тканин, матеріалів, тощо). Тому в програмі передбачено навчання раціональному використанню відходів крою. 

Дівчата отримали колосальний досвід. Від навичок створення технічного ескізу до відшиву конкретної речі. І за допомогою висококласних викладачів змогли адаптувати його до сучасності. 13-річні учасниці виявили бажання продовжити працювати над колекцією, адже бачать дизайнерську справу у якості свого майбутнього. Восени «візитівки» колекції Діани Литвиненко та Стели Шиколенко , у розширеному варіанті «фЕмелі-лук», будуть презентовані професійним колам вітчизняної фешн-індустрії

Учасники навчальної програми, отримавши протягом проекту необхідні базові знання, зможуть самостійно подавати свої проектні пропозиції для участі у інших фешн-конкурсах, що потребують створення ескізів. Школа готова представляти інтереси учасниць на конкурсах молодих дизайнерів, та готова сприяти їх подальшому творчому розвитку.

учасниці проекту разом з Іриною Петренко

CEO школи Tailors School – Ірина Петренко

Додатковим продуктом стануть 3-ри майстер-класи, Відео-уроки та методичний посібник до них, будуть викладені у вільний доступ. Так до створення одягу за екологічним принципом, зможуть долучитись навіть новачки. Нині матеріали вже відзняті. У відео доступно показані принципи розкрою та пошиття виробів із мінімальними залишками,  Долучитися до порятунку планети, за рахунок переформатування фешн-вподобань, може будь-хто охочий.

 Учасників проекту підтримали: Тетяна Сахарук – генеральна директорка Глобальний договір ООН в Україні, Дар’я Марусик – голова департаменту комунікацій Ukrainian Fashion Week, Оксана Дево – засновниця стійкого українського бренду DevoHome.

Протягом проєкту, у якості менторів та спікерів, виступили: Кирил Савченко, Лілія Братусь, Дарина Антоненко, Гала Васеніна,  Альона Крикунова, Дар’я Коновалова, Катерина Уварова, Лілія Дерман, Віка Макаревич. 

У людства є шанс, якщо діти стануть амбасадорами прогресивних ідей.

Матеріал підготували: Світлана Махонько та Дарія Сухоставець

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар