Кожен із нас проживає два життя: реальне і уявне. У рідкісні моменти вони здатні перетинатись, і тоді ми відчуваємо, ніби нарешті зажили по-справжньому. Але ці моменти лишаються лише моментами, і на зміну їм неодмінно приходить вічне «а що, якби..». Герої Еріка-Еммануеля Шмітта борються або тікають з реального життя, а уявне допомагає їм миритись із дійсністю. 

Синопсис

У першій новелі збірки «Двоє добродіїв із Брюсселя» Шмітт знайомить нас із двома парами: законною, яка може мати все, і при цьому нещасна, і тією, що вимушена приховувати своє щастя. Звичайна пенсіонерка з Брюсселя Женев’єва Греньє отримує несподівану новину – вона єдиний спадкоємець пана Жана Демана. Єдина проблема: вона ніколи навіть не чула цього імені. Так починається її подорож із відкриття таємниці Жана, його особистого життя, проникливої історії кохання та врешті відповіді на питання: до чого тут Женев’єва?

«Пес» – історія про виживання. Лікар-самітник у маленькому місті тримає собаку породи босерон на ім’я Аргос. Коли собаку збиває машина, чоловік вчиняє самогубство п’ять днів потому.  Його дочка та новоприбулий у місто письменник беруться розслідувати цю подію. Що приховувала прив’язаність до босеронів? Що символізує вірний пес, названий як собака Одіссея? Нам доведеться розгадати цю таємницю разом із головними героями.

«Життя втрьох» історія кохання чоловіка до дружини, і його одержимості її першим чоловіком. Молода вдова зустрічає чоловіка з високим становищем у суспільстві. З ним вона знаходить своє місце у вищих колах і нарешті починає жити тим життям, до якого завжди прагнула. Однак згодом вона починає помічати дивну одержимість, яку має її новий чоловік. Що означає ця постійна присутність третього у їхньому шлюбі? Це історія зіткнення життя реального, яке проживає дружина, і уявного, яке проживає чоловік, намагаючись дивитись на неї очима її першого чоловіка.  

«Серце під попелом» – історія про любов і втрату. Двоє жінок Альба та Вілма переживають загибель своїх дітей і шукають відповіді. Зв’язок Джонаса і його тітки Альби сильніший, ніж її зв’язок з власним сином. Джонас повільно вмирає в очікуванні пересадки серця. Та в Ісландії шанси отримати підходящого донора найближчим часом – нульові. Та на фоні цієї життєвої драми розігрується небувале природнє явище: після близько 200 років тиші прокидається вулкан. Одержимість, ненависть і любов у цій новелі не відрізнити одне від одного. 

У «Примарній дитині» закохана пара стає перед питанням, яке, на жаль, все частіше постає перед майбутніми батьками – у їхньої ще ненародженої дитини складна невиліковна хвороба, і що робити – зберегти її, знаючи, що передрікаєте на життя сповнене страждань, або припинити це життя у зародку? Це подружжя приймає рішення не народжувати. Та через якийсь час вони випадково знайомляться з життєрадісною та активною двадцятилітньою дівчиною, яка має ту саму хворобу. Так подружжя зіштовхується з життям, яке вони могли б мати і від якого відмовились, і це відкриття стає кінцем їхнього кохання. Шмітт надихався історією Шопена, в якого власне і була ця сама хвороба – муковісцидоз, і питанням що було б, якби його батьки знали про це, і вирішили припинити вагітність?

Цитати

«Хто з нас, зіштовхнувшись з чужою бідою, не боявся заразитись?»

«З дивовижною завзятістю він попіклувався про те, щоб лікаря покликали тоді, коли б вже було надто пізно»

«Кожен ставив собі питання: кого легше любити людину чи собаку? Хто краще відповідає на любов

«Я забув, що я людина. Ні від кого більше я не чекав людського ставлення, а він повернув мені гідність»

«Герой – це той, хто намагається бути людиною завжди, як з іншими, так і з самими собою»

“Загадкові варіації” у Молдому Театрі

Причини читати

Збірка вийшла друком у 2012. З тих пір окремі новели були поставлені у театрах Європи. І хоча в Україні саме ці твори поки що лишились поза увагою драматургів, проте «Загадкові варіації», «Оскар та рожева пані» і «Розпусник» авторства Шмітта вже багато років збирають повні зали. 

Всі 5 новел у цій збірці пов’язані темою невидимої любові. Шмітт ніби мимохідь знайомить нас із різними її проявами та відтінками і змушує оцінити і своє власне життя на предмет любові та прив’язаностей – до сім’ї, друзів, тварин, до себе, до життя. 

Від цієї збірки можна непомітно заразитись гуманізмом. Як і в інших творах Шмітта на передній план також виходить соціальний складник. Усі новели акцентують увагу на актуальних соціальних проблемах та питаннях сучасності: прийняття суспільством одностатевих шлюбів, трансплантація і етика донорства, питання абортів, історичної пам’яті, психологічних травм минулого, переосмислення історичної спадщини тощо. І в усіх цих питаннях автор міцно стоїть на боці людини.

«Двоє добродіїв з Брюсселя» – про життя, яке ми б могли мати, якого прагнули, від якого відмовились, яке ми ще можемо мати, і наше реальне життя. Шмітт зіштовхує нас з цими видіннями, а його герої закликають нас не уникати випробувань, йти їм назустріч. Втілювати своє уявне життя в реальність. Жити так як хочеться, а не думками про те, що було б якби… Ми самі є свідками власного життя. Ми обираємо прожити його реальне чи уявне. 

Література змушує нас підозріло ставитись до надто простих рішень. Проте саме це пропонує Шмітт. Наважитись, просто зробити, не відкладати, зробити крок уперед і дозволити собі відчувати. Наш час відмовляється страждати. Після століть християнства, символом якого була агонізуюча людина, наш світ намагається усунути страждання. Та прагнення перестати відчувати перетворює нас на монстрів.

Розмірковування персонажів Шмітта про любов сповнені гумору та щирості. Їхні погляди на життя імпонують і легко усвідомлюються нами, бо це питання, версії яких постають щоденно перед кожним із нас.

“Оскар та рожева пані”. Вистава з Ірмою Вітовською у головній ролі

Знак питання

  1. Що таке любов?
  2. Чи є категорії, якими можна було б виміряти любов?
  3. Що таке «правильний» шлюб?
  4. Чому лікар вчинив самогубство, а не завів ще одного босерона?
  5. Чи маємо ми право перейматись життям інших людей як це зробили Жан і Лоран?
  6. Чому чоловік і дружина із новели «Примарна дитина» не розмовляють?
  7. Чому головна героїня «Серця під попелом» була одержима хрещеником?
  8. Ви здогадувались про що йдеться у «Житті втрьох» до фінального абзацу?

Про автора

French-Belgian writer Eric-Emmanuel Schmitt poses during a photo session in Paris on November 03, 2017. (Photo by JOEL SAGET / AFP)

Ерік-Еммануель Шмітт (1960) — один з найпопулярніших сучасних франкомовних авторів. Майбутній доктор філософії виріс у родині чемпіонів Франції (батько – боксер, мати – легкоатлетка). З 16 років Ерік зрозумів, що хоче бути письменником, і почав з переписування та наслідування Мольєра, Ростана та інших класиків.

У своїх новелах та повістях Шмітт часто зачіпає питання релігії, нагальних соціальних проблем, а також альтернативної історії, або напівхудожньої біографії реальних особистостей. Так, його роман 2001 року «Інша доля» став, напевно, найскандальнішою книгою письменника. У ньому представлені дві паралельні реальності, в одній з яких Адольф Гітлер вступає у Віденську академію мистецтв і стає художником. 

Крім згаданих, найпопулярнішими творами Шмітта є «Загадкові варіації», «Пан Ібрагім та квіти Корану»,  «Оскар і рожева пані», «Дитя Ноя», «Мрійниця з Остенде», «Мадам Пилінська і таємниця Шопена».

Зараз Шмітт живе і працює у Брюсселі. Між іншим, у 2013 він отримав державну нагороду – медаль від України за внесок в розвиток культури і мистецтва. І що це йому дало, скажете ви? Те, що на Шмітта нарешті звернули увагу українські видавництва і переклали більшість його творів. 

*Книжковий клуб «Клуб залюблених у книгу та…» збирається в останню п’ятницю щомісяця о 19:00 у книгарні «NEBO». Участь за попередньою реєстрацією за телефоном: +380996263642, +380687007977. Вартість 50 грн. Пригощаємо чаєм та печивом.

Літературний модератор клубу Катерина Потапенко

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар