Рішення усіх проблем у світі згідно зі скандинавською міфологією – Локі. 

Причина усіх проблем у світі згідно зі скандинавською міфологією – Локі.

Ви вже подивилися серіал «Локі»? Якщо так, то можливо знаєте про бога хитрощів та брехні більше за нас. Ми любили Локі ще до того, як його зобразив на великих і малих екранах Том Гіддлстон. 

В усіх міфологіях є свої трикстери, які діють виключно заради жарту, а також свої рогаті боги, що можуть виконати бажання та загубити душу. Локі – це коктейль з обох. Він непередбачуваний, як сама природа.

Локі (Скандинавська міфологія)

Бог хитрощів, брехні та магії (не плутати із Лоґі – богом вогню).

Стать: гендерфлюїд (так-так, це дуже канонічно). 

Основна зброя: гострі язик та розум, магія.

Надздібності: чари, стійкість до холоду, бовкати зайве тоді, коли варто промовчати, влипати у проблеми, вирішувати проблеми.

Родина: мати – Лаувея (Лафея, Лавея) (скоріше за все з роду асів, тому він Лафейсон), батько – Фарбауті – крижаний велетень (йотун). Брати – Бюлейст та Хелбінді – крижані велетні; Одін – побратим; Тор – названий племінник (як і інші діти Одіна). Дружина – Сігюн – асиня (діти: Нарві та Валі). Коханка – Арнгбода – йотунка (діти: Єрмунганд, Гель, Фенрір). Коханець – кінь Свальдіварі (дитина – восьминогий кінь Слейпнір).

Перше зображення було вирізане приблизно в 1000 р. н. е. на камені Снаптун. Фігура ідентифікується як Локі завдяки його губам – це посилання на історію, коли йому зашили рота. 


Камінь Снаптун (Музгаардський музей, у передмісті Орхуса, Данія) 

Локі (Marvel)

Бог хитрощів та брехні.

Стать: гендерфлюїд (офіційно).

Основна зброя: розум, магія, кинджали.

Надздібності: магія (створення ілюзій, переміщення у просторі, маніпуляції з розумом тощо), надлюдські сила та витривалість, довгожитель, швидка регенерація, бойові навички.

Родина: батько – Лафей – крижаний велетень, мати – Фарбауті з роду асів. Названий батько – Одін. Названа мати – Фріг. Брат – Тор. У коміксах також одружений із Сігюн. 

З’явився вперше таким, як ми його знаємо, у 1962 (випуск «Подорож у таємницю»).

Локі з міфів – король кросоверів. Він пов’язаний спільними історіями чи не з усіма героями скандинавського фольклору. Недарма саме він у кіновсесвіті Марвел розкриває загадки мультивсесвіту та руйнує «священний таймлайн». Він від початку мав силу вільно подорожувати між усіма світами. Слід зазначити, що він ніколи не був злим, хоча його жарти такими бували. В принципі, усі тогочасні боги були тими ще поганцями. 

Трохи про зовнішність: Локі – бог рудий, бородатий, худорлявий та невисокий, але дуже гарний на лице. Локі у коміксах високий та чорнявий, з часом стає все більше схожим на актора, що його грає. В принципі, справжній не фарбований/гримований Том Гіддлстон навіть дуже зійде за міфологічного Локі.

Том Гіддлстон. Промо до серіалу “Локі”, видання Empire

Локі-герой

Для світу стародавніх скандинавів він вирішив багато проблем. Стіна навколо Асгарду – його рук справа. Саме він домовився із майстром з приводу її зведення, а потім ще й не дав йому забрати із собою прекрасну богиню Фрею, якою аси вирішили розплатитися. Натомість Локі обернувся кобилою, звабив міфічного коня Свальдіфарі, віддав його замість оплати за роботу, а сам через кілька місяців (все ще в образі кобили) народив Слейпніра – восьминогого коня, на якому роз’їжджає Одін. 

Чи не всі магічні предмети здобув Локі, у тому числі спис Одіна Гунгнір та Молот Тора Мьйольнір (до речі, руків’я у молота закоротке теж через Локі). Потім Тор ще проспав те, як його молот вкрали, і вони із Локі перевдягалися у жінок, щоб його повернути.

Локі створив усіх відьом. Вони народилися буквально з його сім’я, пролитого на землю. Не будемо задумуватися, як саме це трапилося. 

Є версія міфу, за яким Локі та Лоґі – це таки одна персона. Згідно з ним, бог хитрощів та ще й вогню вдихає полум’я життя у тіла перших людей, що були виготовлені із глини. 

Локі-поганець

Опустимо історії про обрізання волосся Сіф, підколи Тора та інших богів.

Локі вбив сина Одіна та Фріг Бальдура (Тор, до речі, бастард). Богу весни Бальдуру навіщували, що його вб’є дерево. Тоді його мати домовилася з усіма деревами, окрім омели. І саме стрілу з неї Локі вклав у руки незрячого бога Хьода та запропонував поцілити будь-куди. Куди той влучив? Правильно, у Бальдура. Чому Локі це зробив? Він і сам не знає. Але ж він пішов ще далі! Фріг пішла до доньки Локі Гель (богині царства мертвих) та попросила повернути її сина. Умовою було те, що весь світ має оплакувати Бальдура. Здогадайтеся, хто не плакав. 

Та останньою краплею для богів стала сварка Локі на вечірці морського велетня Ігіра. Там п’яний Локі пройшовся по всім богам, розкривши усі їхні брудні таємниці. На захист хитруна можемо сказати, що боги були тими ще розпусниками. А Одін не поступиться Локі ані у хитрощах, ані у дурощах. І тим не менш, саме трикстеру довелося тікати від розгніваних богів. Він перетворився на лосося та пірнув в океан. Його довго не могли зловити, але коли таки спіймали, то прив’язали до скелі кишками його сина Нарві, його ж дружина Сігюн збирала отруту у чашу, що нею крапала змія на голову бідного Локі. І коли Сігюн спустошує чашу, то ця сама отрута крапає її чоловікові на чоло. Тоді він мучиться від нестерпного болю, а у світі трапляються землетруси. Ну і як після такого не влаштувати цим асам Рагнарьок? 

Локі – натхненник

Основна функція як Локі, так і Одіна – це здобуття культурних благ для людства. Відрізняються тільки методи: Локі краде, а Одін купує/отримує як оплату чи винагороду. 

Конкретних відомостей про культ Локі не збереглося, проте є згадки про зображення бога, що використовувалися як талісмани для приховування поганих вчинків. Цей бог надихав не тільки стародавніх хитрунів. 

Локі – герой опери Вагнера «Золото Рейну», йому і досі присвячують пісні, здебільшого рок-гурти. Про нього пишуть книжки та вплітають у сюжети фільмів та серіалів (не тільки у Марвел). 

Згадаймо твір Ніла Геймана «Американські боги». У ньому бога Локі ви не зможете впізнати практично до кінця історії (якщо читатимете у правильному, а не спойлерному перекладі), та йог вчинки скажуть самі за себе. Британський письменник – великий фанат скандинавської міфології, і написав не один твір за мотивами цих історій.

Марвелівський Локі, створений ботанами під наркотою у 80-х. Але це не точно. Творцями героя/антигероя/поганця були Стен Лі, Ларі Лібер та Джек Кірбі. Його історія дещо різниться з міфологічною (навіть імена справжніх батьків переплутані). Локі був всиновленим, намагався стати рівним Тору, його розум та магію ніхто, окрім названої матері, не цінував. Локі, як і у міфології, обрізав волосся Сіф, одружився із Сігюн, влаштував Рагнарьок. Але Локі з міфів ніколи не прагнув правити Асгардом, на відміну від Локі з Марвел. 

Основна сюжетна гілка у цього персонажа така: він суперник Тора, який врешті-решт помирає відносно героїчною смертю, відроджується в образі дитини, котра вже не зла і у гарних стосунках зі старшим братом Тором. Потім Локі виростає у Агента Асгарду та отримує власну лінійку коміксів. У ній він виконує доручення Всематері Асгарду та за кожну добру справу отримує пробачення однієї поганої. 

У коміксах Локі був чоловіком, стариганом, жінкою, дитиною. Не дивно, що він офіційно бісексуальний. І це дуже канонічно та міфологічно: у скандинавському поетичному епосі «Старша Едда» інші боги називають його «муж женоподібний». Не тільки через його вроду.

Локіанство

У другій половині ХХ століття виникла нова гілка неоязичництва – рьокатру – це напрям північного неоязичництва, послідовники якого віддають шану йотунам, а перед усім Локі. Старша і Молодша Едди, а також скандинавський епос є джерелами знань про крижаних велетнів, однак в меншій мірі, тому що найчастіше докладні описи їх відсутні, а роль зведена до протистояння героям. Тому адепти багато медитують та виконують шаманські практики (не радимо повторювати, адже там явно задіяні певні психотропні речовини).

Тож чому всі люблять Локі? Як бог, він видається для поклоніння більш доречним сучасній людині, яка цінує розум та хитрість більше за фізичну силу. Це яскравий і цікавий персонаж фольклору, каталізатор усіх подій та пригод. Доволі універсальний бог, що сприятиме як стратегам чи дослідникам, так і тим, хто просто шукає пригод. Міфологічний Локі насправді практично не відрізняється від літературного. Єдина разюча відмінність – це мотивація, що достатньо сильна у Локі з коміксів, книжок і фільмів, та її повна відсутність у Локі-скандинавського бога з Едд.

Ми продовжуємо любити Локі, чекати на другий сезон серіалу від Кіновсесвіту Marvel, проте пам’ятаємо: причини всього, що трапляється у світі: Локі було нудно, Локі був п’яний, Локі було нудно та він був п’яний.

Ділилась знаннями про скандинавську міфологію та часточкою любові до Тома Гіддлстона – Дарія Сухоставець

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар