Не лише фентезі, вікторіанські романи чи космічні подорожі можуть бути ескапістським чтивом. Збірки Ела Вайта (Джеймса Херріота) з історіями з життя сільського ветеринара телепортують на зелені пагорби Йоркшира, де розгулюють корови місцевих фермерів, за якими ганяють вірні собаки, свині тікають з загорож і розгулюють містом, а люди, навчені зносити будь-які труднощі, з незмінним оптимізмом дивляться у майбутнє. 

Синопсис 

Джеймс Херріот, дипломований ветеринар, наймається на роботу асистентом Зігфрида Фарнона, ветеринара фермерських околиць Йоркшира. Зігфрид, Херріот і молодший брат Зігфрида Тристан працюють у селі. Збірка складається з пов’язаних між собою напівавтобіографічних історій з практики Херріота, які розкривають його стосунки з колегами, характер місцевих фермерів та стосунки між людьми та тваринами. Попри те, що Херріот знаходить певний шарм та теплоту на новому місці, і заводить приязні стосунки з місцевими, а також насолоджується краєвидами та красою сіл, йому важко адаптуватись до сільського життя і до складних умов праці. Окрім розвитку Херріота в книзі є ще кілька сюжетних ліній – стосунки між братами Фарнонами, дружба Херріота з ексцентричною мадам Памфрі, і її улюбленою собакою Трікі Ву, а також закоханість Джеймса у Хелен Андерсон, дочку місцевого фермера та інші. 

 «Трікі завів друга по листуванню»

«Вона холодно заявила, що тут ні до чого. Все це надсилає мені Трікі і це йому треба дякувати»

«Якщо ви вирішите стати ветеринаром, то заможним не будете ніколи, проте життя у вас буде цікаве і сповнене різноманіття» 

«Корова полковника Мерріка примудрилась проковтнути дріт якраз у той час, коли Зігфрида у черговий раз охопила нестримна жага ідеалу»

«Я не розумію, – казав Зігфрид, стукаючи кулаком по коліну, – чому люди бачать у собаках живі іграшки? Собаці необхідно виконувати ту чи іншу функцію. Сторожити, пасти вівці, вистежувати і приносити здобич, бути поводирями. Хоч вбийте, не розумію, кому треба, щоб ці створіння просто сновигали по будинку. – Він постійно виголошував це кредо, часто з-за ширми висячих вух та висолоплених язиків. Його слухач здивовано переводив погляд з величезного грейхаунда на крихітного ягтер’єра, зі спанієля на уіпета та скотчтер’єра, та ніхто жодного разу не спитав Зігфрида, навіщо він тримає своїх собак»

«Яким чином я опинився тут, на вершині цього Йоркширського пагорба, без піджаку, але в резинових чоботах, розповсюджуючи легкий, проте безсумнівний аромат корів»

«Пройшло тридцять років, а я досі вкладаю коней для Зігфрида, і він все ще говорить: «Джеймс! Він не ляже!»

«Кажуть, що в тварин немає душі. – А я в це не вірю! Якщо під душею розуміти здатність відчувати любов, берегти вірність, і відчувати вдячність, то тварини у цьому сенсі бувають значно краще ніж багато хто з людей»

«Несподівана удача! Виворіт стегна!»

«Ймовірно, я не єдина людина, життя якої повністю змінилось в результаті одного з непередбачуваних і випадкових вибухів Зігфрида»

«Наш медовий місяць вдався на славу – особливо враховуючи, що ми провели його, займаючись перевіркою корів на туберкульоз»

Причини читати

Класика жанру. Роман-збірка, написаний Джеймсом Херріотом (псевдонім Альфреда Вайта) – перша книга в серії збірок, назви для яких взяті з християнських пісень. Частково автобіографічна, частково художня оповідь про будні Херріота як британського сільського ветеринара. Події відбуваються між 1930-1950 роками у йоркширських околицях в Англії, хоча деякі історії і люди, згадані у збірці, були взяті або зустріті ним пізніше у 60-х та 70-х. Збірка Херріота задокументувала зміни у ветеринарній індустрії. Попри популярність на батьківщині, книга стала більш відомою в США, вийшовши друком понад 60 мільйонів екземплярів.

Реалії життя ветеринара. Як і його герой, Альфред (Ел) Вайт поїхав у сільську місцевість біля Йоркшира, де влаштувався на роботу у місцевого ветеринара Дональда Сінклера (прототип Зігфрида), а пізніше до них приєднався брат Дональда – Браян (прототип Тристана). І Дональд, і Ел служили у повітряних силах, і все життя мешкали у будинках поруч, в околицях Йоркшира. Коли вийшла перша книга Браян Сінклер був у захваті від Тристана і як Херріоту вдалось вловити його яскраві риси, натомість Дональд образився зображенням Зігфрида. Пізніше він заспокоївся, а Ел казав, що навмисно зробив персонажа Зігфрида спокійнішим ніж у житті (Дональд у реальності був ще більш ексцентричним, наприклад, коли гості йому набридали – він міг вистрілити в стелю). Альфред і більшість джерел стверджують, що близько 50 % тексту – вигадка. 

Персонажі. Джеймс Херріот – протагоніст. Він переїздить з Шотландії в Йоркшир, і попри те, що новенький, швидко звикає до сільського життя. Оптиміст, трудоголік, стійкий, добрий і доброзичливий. Його рухає любов і зв’язок з тваринами. Зігфрид Фарнон – власник ветеринарної практики в Дарроубі. Ексцентричний і дивний, він водночас добросердний і щедрий. Він швидко запалюється і дратується, особливо, коли йдеться про його молодшого брата Тристана, але так само швидко пробачає, і з усіма знаходить спільну мову. Його люблять місцеві, захоплюються жінки, і поважають колеги. Тристан Фарнон, молодший нерозсудливий брат Зігфрида, який завалює іспити у ветеринарній академії. Попри безліч невдач, які переслідують Тристана (і які переважно є наслідком його дій), він життєрадісний оптиміст, і вносить комічний ефект. Міс Холл – економка Скейлдейл-хауз. Вона строга та опікується юними ветеринарами, але завдяки їй компанія тримається купи. Місіс Памфрі – ексцентрична і добродушна, стара заможна пані, чиє життя крутиться навколо старого пекінеса Трікі Ву, до якого вона ставиться як до людини. Хелен Андерсон – дівчина, а згодом дружина Херріота – практична, мила і терпляча. У багатьох сенсах типова жінка своєї доби. Ангус Грір – ветеринар з сусіднього містечка і умовний антагоніст історії.

Подолання труднощів. Життя фермерів нелегке – фінансові, емоційні, фізичні негаразди, залежність від «вищих сил» – битви зі стихією, втрата домашніх улюбленців і інструментів праці. Херріот перебирає на себе проблеми мешканців Дарроубі. Та не дивлячись на безліч викликів, з якими зіштовхуються фермери та ветеринари, вони не здаються і проявляють неабияку стійкість характеру. Ключовий меседж новел у тому, наскільки важливо бути терплячим та наполегливим. Оптимізм фермерів – вражає і заражає. 

Стосунки між людьми та з тваринами. Сім’я – не обов’язково кров. Дружба, яку зав’язує Херріот з місцевими фермерами, його кохання до Хелен, братерство, яке він почуває із Тристаном та Зігфридом – все це змушує його залишитись в Йоркширі, і розглядати нове місце як нову сім’ю. Тварини також часто описані як люди, і відповідно стосунки між людьми і тваринами займають особливе місце у збірці. Звісно, найяскравіше це помітно на стосунках місіс Памфрі та Трікі Ву. Собаки і корови домінують серед пацієнтів Херріота, як символи підтримки і дружби, необхідної кожній людині, і основи фермерства, відповідно. 

Природа, як персонаж. Відображення характерів героїв у тексті в тому числі відбувається через клімат, в якому вони живуть. Сніг, який періодично з’являється в новелах, символізує періоди труднощів, боротьби, складності життя в селі, і особистих викликів Херріота. Часто ветеринар працює вночі, що підкреслює його «цілодобовість», при чому найчастіше вночі трапляються найскладніші випадки. Через повторюваний патерн – допомоги при пологах – розкривається важливість роботи, яку виконує Херріот – забезпечення майбутнього фермерів, а також переродження Херріота із книжкового «білого халата» у справжнього сільського ветеринара, для якого немає незвичайних задач.  

Покликання. Непередбачувані повороти його професії підкреслені у першій главі спеціально, щоб одразу дати і нам, і Херріоту зрозуміти, наскільки ця робота складна, незручна, брудна, але життєво важлива. Головний герой розуміє це і неодноразово повторює, як він любить і цінує свою роботу, і насправді радіє, що проміняв міське життя на сільське. Навіть назва книги – відсилка до біблійного гімну «Всі створіння світлі й прекрасні» з книги Буття, відображає оптимістичну натуру героя, його любов до тварин, і те як він цінує красу сільської місцевості. Відданість Херріота і Зігфріда своїй роботі дозволяє повірити в добро, і щиро перейматися долями тварин і їхніх господарів, а також замислитись – чи ми самі знайшли своє покликання. 

Історичний зріз. Ел Вайт писав цю книгу в 60-х, та події в тексті відбувається у 30-х роках. Вайт згадує про оновлення інструментів та практик, про те, як досвід і ресурси обмежені знаннями часу. Окремі індикатори часу – це також згадки певних притаманних епосі звичок людей та побутових особливостей: штани на Хелен, телефони біля ліжок, електрика у хліву. Так само як ветеринарія змінилось і фермерство. Протягом роману Херріот описує еволюцію у ветеринарії, яку він спостерігав за час своєї практики. Також окремим історичним відкриттям є насичене культурне життя мешканців Дарроубі: гольф, скачки, вечірки, танці, концерти, ігри, концерти, ставки, кіно. 

Іронія і гумор. Комічного ефекту Вайт досягає переважно за рахунок контрастних порівнянь: вечірка у місіс Памфрі і пологи свині за одну ніч, слова і дії Зігфріда, які часто є суперечливими, стосунки і поведінка бідних і заможних фермерів, іделічна картинка життя міського ветеринара, та типовий виклик на пологи корови. І, звісно, Вагнерівські імена братів Фарнонів. 

Думки членів клубу

“Тобі не можна боятися більше, ніж пацієнту”

“Любов до тварин – це режим”

“Ти приходиш в професію лікаря, вважаючи, що зараз всіх врятуєш”

“Ця книга про дорослішання. В дитинстві в нас немає обмежень, і ми думаємо, що можемо стати ким-завгодно і зробити що-завгодно. А потім розумієш, що твої можливості залежать не лише від тебе”

Знак питання

 1. Як пейзажі Йоркшира сформували характери мешканців?
 2. Джеймс Херріот змінився за час подій?
 3. Чому Зігфрида так бісить Тристан?
 4. Ставлення до тварин в збірці?
 5. Гумор у збірці?
 6. Ви якось інакше уявляли собі роботу ветеринара?
 7. Які історії зачепили вас найбільше?
 8. Чи є у вас тварини? Можете поділитись досвідом спілкування з ветеринарами?
 9. Чи згодилися б ви на роботу Херріота?
 10. Чи любите ви свою роботу, як любить її Херріот?
 11. Зігфрід прикидається? 

Про автора

Джеймс Альфред (Ел) Вайт (1916 – 1995), відомий під псевдонімом Джеймс Херріот, британський ветеринар і письменник. Закінчив ветеринарний коледж в Глазго, і поїхав у Йоркшир, де пропрацював 50 років. З дитинства хотів бути ветеринаром, прочитавши статтю про ветеринарних хірургів. Вайт розповідав пізніше у інтерв’ю, що він завалив купу іспитів – хірургію, патологію, психологію, гістологію, а тваринництво двічі.

Одружився з Джоан Андерсон Данбурі, вони мали двох дітей (син став ветеринаром і успадкував батькову практику, а донька стала лікарем). Вайт почав писати у 50, бо саме дружина його заохочувала. Вайт обрав псевдонім, тому що королівський коледж ветеринарної хірургії забороняв ветеринарам будь-яку форму реклами. Джим Херріот – ім’я футболіста команди Бірмінгем-сіті. 

Коли книга вийшла в 1970 в Великій Британії, вона не була надто успішною. Та коли в 1972 її надрукували у Нью-Йорку, а за нею і другу, вона одразу стала бестселером. У серії Вайта 7 книжок, та у Британії і у США вони виходили під різними назвами та по-різному погруповані між собою.  Перша ж збірка у Великій Британії вийшла накладом всього лише кілька тисяч. Та американський видавець змінив дитячу обкладинку на більш серйозну, змінив назву, та об’єднав деякі інші розповіді, що зробило її бестселером у США. 

Його книги були одразу екранізовані, зокрема неймовірної популярності набув серіал ВВС 1978 «Це не мало статись з ветеринаром» (90 серій! І Вайт був присутнім на більшості зйомок), а у 2020 випустили новий, цілком пристойний міні-серіал під назвою «Усі створіння великі й малі». До того ж, існує навіть адаптація для сцени. 

Дім-клініка Вайта у містечку Тріск був перетворений на музей, а на честь ветеринара була названа навіть мала планета. 

Основні твори: «Всі створіння великі й малі» (1972), «Всі створіння розумні і прекрасні» (1974), «Всі створіння мудрі і надзвичайні» (1977), «Бог створив їх усіх» (1981) тощо. Дитячі книги: «Бутончик вертається додому» (1969), «Мойсей кошеня» (1984), «Великий день Бонні» (1987), «Оскар, міський кіт» (1990) тощо. 

Про анонси та проєкти дізнавайтесь тут: https://www.instagram.com/cedra.kiev.ua/ Підтримати нас можна: https://www.patreon.com/cedra

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар