Перші ластівки Сovid почали літати світом два роки тому. Сьогодні ми ледь пригадуємо життя без масок. Якщо на початку пандемії росли продажі «Чуми» Альбера Камю, «Станції 11» Емілі Мандел (апокаліптично-грипозного роману), а перегляди фільму «Зараження» були більшими за час його прокату, то сьогодні і кіно, і книги актуалізувались і безпосередньо розповідають про чуму-19.

Серед письменників та критиків існує припущення, що аби осмислити глобальну катастрофу або трагічну подію, має пройти як мінімум десятиліття, щоб люди відрефлексували і створили щось гідне. Та автори (особливо американські) вирішили не чекати так довго і на хвилі хайпу продати тиражі. Тож зустрічайте  – найпродаваніші книги з персонажем ковідом-19 на сьогодні!

P.S. А з усіх ковідно-трешових фільмів радимо «Постановку» з Девідом Теннантом і Майклом Шином.

«Натяки» Зеді Сміт

(оригінальна назва «Intimations») 

Глибоко особиста і чуттєва збірка есе про досвід локдауну від однієї з найпопулярніших сучасних письменниць Великої Британії. Її перший роман «Білі зуби» виграв купу літературних нагород і одразу приніс їй звання «найбільшої літературної сенсації світу початку 3-го тисячоліття».  

«Буде багато книг, написаних про 2020: історичних, аналітичних, політичних та філософських. Ця книга не така. Що я намагалась зробити – це зібрати свої почуття та думки щодо подій, які стались цього року. Це дуже особисті есе: маленькі за визначенням, короткі за необхідністю» – каже Зеді про свою нову книгу. 

Створена гострим розумом, дотепністю та стилем, які завоювали Зеді Сміт мільйони шанувальників, і сповнена глибокої інтимності та ніжності у відповідь на безпрецедентні часи, збірка «Натяки» є твором мистецтва, жестом зв’язку та актом кохання. 

Видана у липні 2021 видавництвом Penguin Books, і вже отримала престижну нагороду Бруклінської державної бібліотеки.

«Разом, Окремо», збірка

(оригінальна назва «Together, Apart»)

Ерін Крейг, Оріан Десомбре, Ерін Хан, Біл Кьонінсберг, Рейчел Ліппінкот, Брітні Морріс, Сажні Патель, Наташа Престон та інші.

Збірка оригінальних сучасних історій про кохання, у сеттингу локдауну від найпопулярніших американських янг-адалт авторів.

Історія про нову дівчинку у місті, яка зустрічає хлопця рознощика піци, про зустріч двох тинейджерів, чия історія кохання пишеться знаками у вікнах тощо. Також тут є прогулянки пустим містом, природа, масковий бізнес, музика, садок на балконі, лікарня, бібліотека, казкове дерево, і ціла новела присвячена музиці, яка надихає на романтику. 

Реалістичні і не дуже, але однозначно світлі і життєствердні історії – «Разом, Окремо» – це колекція оповідань про те, як знайти кохання у найнепередбачуваніших місцях, у найнестабільніші часи. Хепі енд у кожній історії. Здається, це те, що треба.

Вийшла у жовтні 2020, у старому нью-йоркському видавництві Delacorte Press, яке в 2021 святкувало сторічний ювілей. 

«Наші сільські друзі» Гері Штейнгарта 

(оригінальна назва «Our Country Friends»)

Вісім друзів, один заміський будинок, чотири романтичні історії і шість місяців в ізоляції. Емоційний роман про любов, дружбу, зраду і спектр почуттів, який критики чомусь наперебій порівнюють з класичними російськими романами. 

Відправною точкою сюжету стає березень 2020-го. Група друзів і друзів друзів збираються у заміському будиночку перечекати пандемію (звісно, вони не розраховують, що вона затягнеться). Наступні шість місяців вони формують нові зв’язки і розривають старі, переоцінюють своє життя і що для них насправді важливо. Фломастери у коробці максимально колоритні: письменник з дружиною-психіатром з російським корінням, їхня дитина одержима K-pop, ще один письменник індус-американець, успішний корейсько-американський розробник додатків для смартфонів, денді з трьома паспортами, зірка кіно і юна письменниця-початківиця. 

Книга видана у листопаді 2021 видавництвом Random House (і вже встигла потрапити у рекомендації The New York Times, тож розлетілась мов перша партія масок).  

 «Собаки резервації» Джозефа Бручака

(оригінальна назва «Rez Dogs»)

Один з найвидатніших дитячих авторів корінного населення США видав оповідку у віршах про карантин дівчинки племен конфедерації Вабанакі в резервації її бабусі та дідуся та про місцеву собаку, яка стає її найкращим другом. 

За сюжетом, коли почалася пандемія COVID-19, Маліан відвідувала дідуся і бабусю в резервації. Тепер вона вимушено залишилася там, подалі від батьків і школи в Бостоні. Попри страх і стурбованість дівчинка прив’язується до місцевого собаки – Мальсума, і вони разом захищають бабусю з дідусем, які тим часом розповідають Маліан про їхніх предків, які пережили епідемії європейських хвороб; про її діда, який ледь пережив жахливий державний інтернат; і про власну матір Маліан, яка повернулася до рідної громади після того, як соціальні служби забрали її жити у прийомну сім’ю в дитинстві. Завдяки спільноті та турботі один про одного, Маліан та її сім’я також переживуть цю пандемію. 

Книга видана у червні 2021.

«Яблука ніколи не падають» Ліан Моріарті

(оригінальна назва «Apples Never Fall»)

Авторка найбільших бестселерів останніх років «Велика маленька брехня» та «9 ідеальних незнайомців», найпродаваніша австралійська письменниця Ліан Моріарті видала черговий трилер, у якому фігурують реальні події – австралійські пожежі 2020 і Covid-19. 

Джой та Стен Делейні колишні зірки австралійського тенісу разом майже 50 років, чиєю історією кохання захоплюються всі навколо, аж поки Джой не зникає за кілька місяців до свого 70-ліття. Хоча ззовні їхній шлюб був зразковим, і їхнім дітям заздрять усі друзі, та в своїх стінах старі Делейні були сповненні розчарування у дітях, сумом за втраченими можливостями та відсутністю мети у житті.

Тож тепер четверо дорослих братів і сестер Делейні зіштовхуються із питанням: що сказати поліції, коли твоя матір зникла, а твій батько найвірогідніший підозрюваний? 

Одного разу вночі незнайомка на ім’я Саванна стукає в двері Стена і Джой, стікаючи кров’ю після бійки зі своїм хлопцем. Згодом, Саванна та Джой зникають, поліції залишається допитувати Стена. І хоча той стверджує, що ні в чому не винний, йому (як і багатьом, хто у шлюбі) є що приховувати. Двоє дітей Делейні впевнені в невинності батька, а двоє не такі впевнені. Одне лишається однозначним – їхня сімейна історія згодом буде докорінно переписана. 

Книга видана у вересні 2021, видавництвом Henry Holt and Co.

«Хочу, щоб ти був тут» Джоді Піколт

(оригінальна назва «Wish You Were Here»)

Черговий роман на «злобу дня» від авторки більш ніж двох десятків художніх творів, серед яких бестселери «19 хвилин» про стрільбу у школі, «Хранитель моєї сестри» про пересадку органів, і навіть кілька випусків коміксу про Дивожінку, Джоді Піколт не могла обійти увагою пандемію.

За сюжетом Діана Отул має детальний життєвий план і збирається на Галапагоси, де її хлопець-хірург Фін має їй освідчитись. Та раптом у місті з’явився вірус, який спочатку здається чимось далеким, проте Фін не може покинути лікарню – у цей період вони потребують усіх вільних рук. Та він запевняє Діану, що вона має поїхати, бо ж образливо буде, якщо поїздка пропаде. Та весь острів опиняється на карантині, і вона повністю ізольована, і має вийти за межі своєї зони комфорту. Повільно Діана налагоджує зв’язок із місцевою родиною, і осмислює своє життя, лишаючись з питанням: наскільки зміниться її життєвий план?

Видано у листопаді 2021 видавництвом Ballantine Books.

До речі, Нетфлікс вже взявся за адаптацію і обіцяє вихід повнометражного фільму у цьому році!

«Бьорнткоат» Сари Холл

(оригінальна назва «Burntcoat»)

Двічі номінантка на Букера британка Сара Холл видала роман про художницю, життя якої у ковідні часи мов у дзеркалі відображає перебіг хвороби – карантин, втрата роботи, анархісти, безпорадність, відданість, страх, кохання, реальне життя лікарів та доглядальників. Авторка стверджує, що лейтмотивом є людський зв’язок, який буває так просто, а буває неможливо обірвати не дивлячись ні на що. 

Тож, за сюжетом у неназваному британському місті поширюється вірус, і, як і всі, відома скульпторка Едіт Харкнес зачиняється. Вона ізолюється у своїй студії, у Бьорнткоат, з Халітом, коханцем, якого ледве знає. Так само як світ ззовні, Едіт і Халіт всередині намагаються розділити обов’язки, перебороти страх, і побудувати стосунки так, аби не вбити одне одного. 

Книга стала вибором Guardian минулого року, які назвали її «книгою про амбіції і про те, що залишиться після того як ми виживемо». 

Видано в листопаді 2021, видавництвом Custom House.

«56 днів» Кетрін Говард

(оригінальна назва «56 Days»)

Страх карантину зробив його плідним ґрунтом для авторів детективів. Визнана авторка напружених психологічних трилерів Говард знає, що таємничість, страх, невизначеність і підозра породжують ріст злочинів. У «56 днів» пара вирішує жити разом саме в той момент, коли Covid-19 досягає берегів Ірландії і вводиться суворий карантин. Та спойлер! До закінчення карантину доживе лише один з них. Роман блискуче використовує географічні обмеження суворих правил карантину в Ірландії на початку 2020 року, щоб посилити тиск на новостворену пару закоханих. Ніщо не є таким, яким здається, і нікому не варто довіряти. 

Тож, 56 днів тому Кьяра і Олівер зустрілись у черзі в супермаркеті Дубліна і почали зустрічатись у тиждень, коли ковід з’явився в Ірландії. 35 днів тому Кьяра почала підозрювати, що вона впустила в своє життя когось не того.  Сьогодні ж детективи приїздять у помешкання Олівера і знаходять там тіло, яке розкладається. Розповідь стрибає у часі, для того, аби врешті з’єднатись і скласти пазл сюжету. 

Надруковано у Blackstone Publishing у серпні 2021.

«Падіння» Сари Мосс

(Оригінальна назва «The Fell»)

У сутінках листопадового вечора 2020 року жінка вислизає з воріт своєї садиби і рішуче прямує до пагорбу. Кейт перебуває на середині двотижневого карантину, але більше не може це терпіти – їй тісно у будиночку, все стає схожим на ув’язнення. Болотиста місцина ніколи не була особливо популярною, тож ніхто її не побачить і не дізнається, що вона виходила. Та сусідка Аліса бачить, як вона йде, і син Кейт – Метт, незабаром розуміє, що мама зникла. Адже Кейт, яка планувала лише швидку прогулянку на самоті, падає і сильно травмується. Те, що починалося як невинна прогулянка, перетворилося на гірську рятувальну операцію. . .

Напружений, дотепний і несподівано філософський роман ставить питання про те, яким місцем став світ з березня 2020 року, і яким місцем він був раніше. Роман ірландки Сари Мосс — це історія про співчуття та доброту та про те, що ми повинні зробити, щоб вижити, яка зворушить вас до сліз. 

Видано у листопаді 2021 видавництвом Picador.

«Вирок» Луїзи Ердріх

(Оригінальна назва «The Sentence»)

«Вирок» Ердріх, її перший роман після Пулітцерівської премії за «Нічного сторожа», розповідає про книгарню в Міннеаполісі у 2020 році, яка переживає кризу пандемії. Ще до новини про вірус Луїза мала ідею сюжету про книжковий магазин із привидами.  «Я зрозуміла, що хоч ми, можливо, хочемо забути частину 2020 року, ми не повинні її забувати», — коментує вихід книги Ердріх. 

У цьому приголомшливому і своєчасному романі лауреатка Пулітцерівської премії та Національної книжкової премії, Луїза Ердріх створює смішну і по-своєму безжальну історію про привидів, пристрасть, складний шлюб і помилки. За сюжетом невеликий незалежний книжковий магазин у Міннеаполісі з листопада 2019 року по листопад 2020 року дістає найбільш дратівливий клієнт магазину. Флора помирає в День всіх святих, і її привид лишається у магазині. Тукі, нова працівниця книгарні, має розгадати таємницю ув’язнення привида, і водночас пережити рік ізоляції, підозр, горя, фінансової кризи, і все це на додачу до власних переживань. 

Видано у листопаді 2021 у видавництві Harper.

«Сьогодні жінка збожеволіла в супермаркеті», збірка новел Хільми Волітцер 

(оригінальна назва «Today a Woman Went Mad in the Supermarket: Stories»)

З передмовою Елізабет Страут («Олівія Кіттеридж») 90-річна Хільма Волітцер видала збірку оповідань, більшість з яких вже були опубліковані раніше, серед яких «Велика втеча», новела, яку Хільма присвятила чоловікові, який помер внаслідок ускладнень від ковіду. 

«Для мене це було наче катарсис. Я написала її за тиждень, і не могла зупинитись. Картинки того, що відбувалось з нами продовжували приходити і я відчувала, що мені необхідно їх використати».

Оповідачка, Поллі, і її привабливий чоловік Говард (які фігурували в інших оповіданнях Волітцер) постарішали. Їм обом по 90. Вони дивляться новини, ковтають пігулки, і задоволені своїм життям. І хоча Поллі і збиткується з зовнішнього вигляду чоловіка і жаліється на втрату фігури, проте вона досі оптимістка і сприймає все з гумором. І попри безліч жартів про смерть як «Смерть, напевно, прекрасна – ніхто не повертається назад» чи «Коли один з нас помре, я їду у Флориду», раптом вона стає не такою смішною. 

Неймовірно влучний опис «вилазки» стареньких на вулицю у маскувальних костюмах (масках та рукавичках), спроба зібратись книжковим клубом у зумі, коли більшість не вміє вмикати комп’ютер, дистанційне спілкування з друзями та близькими – наше щоденне життя у 2020-му у новій збірці Хільми Волітцер. 

Книга вийшла у серпні 2021 у Bloomsbury Publishing.

Бонус

«Огляд антропоцену» Джона Гріна

(оригінальна назва «The Anthropocene Reviewed») 

Ми не могли не включити цю книгу в перелік, адже вона стала бестселером ще до того, як стати книгою. А все тому, що її автор – Джон Грін, який подарував світу «Паперові міста», «Винні зірки» і ще кілька бестселінгових підліткових романів, ще у 2018 завів однойменний подкаст, у якому йдеться про вплив людства на планету на прикладі очевидно і неочевидно важливих історичних подій. 

Тож, книга є колекцією есе, і першим нон-фікшеном від Джона Гріна. Антропоцен – це сучасна геологічна епоха, коли діяльність людини формує планету та її біорізноманіття. У збірці есе, куди входять адаптовані тексти подкастів та шість нових творів, Грін згадує клавіатуру QWERTY, комету Галлея і пінгвінів Мадагаскару. Складна та насичена деталями книга була оцінена критиками як «спостереження, які одночасно є вправами на емпатію». 

Видана в травні 2021 видавництвом Dutton, книга вже встигла отримати літературну премію популярного сайту Goodreads як вибір нонфікшн 2021. 

Читала: Катерина Потапенко

Показати коментарі 💬Закрити коментарі

Залишити коментар